< Listopad 2017 >

Titulní stránka > Aktuality > Otevřený dopis - PLAVÁNÍ

Otevřený dopis - PLAVÁNÍ

Vážení studenti a studentky,

musím reagovat na negativní názor některých jedinců na výuku plavání, který vyvolal zájem médií. Pevně věřím, že z těch tisíců studentů, kteří prošli za roky plaváním pod mým vedením, je to jen nepatrný zlomek jedinců, kteří nepochopili význam plavání pro jejich osobnost a s tím související výuku plavání na vysoké škole, bez ohledu na to, jaký obor studují.

Plavání je krásný sport, na olympijských hrách je to po atletice, královně sportů, druhý nejpopulárnější a nejsledovanější sport. Plavání je jeden z mála sportů, ve kterém znalost nebo neznalost je otázkou zachování života nebo jeho ohrožení. Součástí výuky plavání je i záchrana tonoucích. Plavání patří mezi tzv. „life time sports“, sporty, které můžeme pěstovat od dětství až po vysoký věk. Ze zdravotního hlediska je plavání řazeno mezi pohybovými aktivitami na první místo. Má nezastupitelnou úlohu při regeneraci a rehabilitaci. Plavání mohou provozovat i osoby s těžkým zdravotním handicapem. A již ve starověkých kulturách bylo zdůrazňováno, jak je důležité umět číst a plavat. Ano, vzdělaný člověk umí plavat a ve svém životě umí této dovednosti využívat ke svému prospěchu.

Na naší škole je studentům dána možnost naposled v životě se v rámci výuky zdarma naučit plavat nebo v plavání se zdokonalit. Přes 20% našich studentů plavat neumí vůbec, nebo plave velmi špatně. Začínáme i s úplnými neplavci a většina studentů se během semestru plavat naučí. Nikdo není nucený k žádným velkým výkonům. 100m na čas plavou studenti na začátku a konci výuky hlavně pro sebe, aby věděli, jak se zlepšili. Kdo plavat umí a zaplave na začátku požadovaný limit na 100m 2:05 min. (2:15 ženy), má plavání uznáno a může chodit do jiné sportovní aktivity. Mimochodem světový rekord na 100m je 44,94 sec. (51,01 ženy). Ale tito studenti obvykle chtějí chodit plavat i několik semestrů za sebou.

Takže milí studenti, nebojte se plavání. Věřte mi, plavání je krásný sport.

Mgr. Marcela Kubalčíková, Ústav tělesné výchovy.

Zlín  13. 5. 2010